ŻYWIOŁY

Idealnym środowiskiem dla człowieka jest miejsce, gdzie ziemia jest czysta i zdrowa, powietrze przejrzyste  i  świeże, temperatura umiarkowana, a wokoło oblewa nas krystaliczna woda.

Idealne środowisko to takie, gdzie żywioły są zharmonizowane pod względem naszych potrzeb.

Taka właśnie jest MADERA.

Tutaj możemy doświadczyć dobroczynnego wpływu natury przejawiającej się w postaci surowych żywiołów – ziemi, wody, powietrza, ognia. Otwarcie się na żywioły prowadzi w naturalny sposób do harmonii w naszym wnętrzu, co przynosi zadziwiające efekty na różnych płaszczyznach naszego życia.

Kiedy jesteśmy w urokliwym miejscu, podziwiając piękno natury, wpływa na nas nie tylko fizyczne piękno jakie postrzegamy oczami. W takich chwilach ożywia się całe nasze ciało. Często nie uświadamiamy sobie owych głębszych reakcji i powiązań, możemy jednak i bez tej wiedzy korzystać z leczniczych, relaksacyjnych i zbawiennych efektów głębokiego połączenia z naturą i żywiołami.

Dlatego właśnie postanowiliśmy wyruszyć na Maderę.

Nasza wyprawa nie jest zwykłą wycieczką. Nie chodzi nam o to, by „zaliczyć” kolejne ciekawe miejsce, zrobić zdjęcia na facebooka i kupić pamiątki. To przede wszystkim wyjazd po odzyskanie Mocy żywiołów w sobie: ognia pasji, rześkości wody,  stabilności ziemi i otwartości przestrzeni. Doświadczymy tego na wyspie, ale i obudzimy we własnym wnętrzu. I zachęcimy do pielęgnacji tego poczucia po powrocie do własnej rzeczywistości.

Ta podróż to unikalne połączenie rozwoju osobistego w naturze, niekomercyjnej turystyki oraz aktywnego zgłębiania wyspiarskiej kultury.  W czasie wyjazdu będziemy prowadzić aktywności pogłębiające nasz kontakt z naturą. W tym – między innymi –  przynoszący ogromne rezultaty nature coaching, który pozwoli na dotknięcie swoich zasobów, wyciszenie umysłu, oczyszczenie ciała, ugruntowanie i osadzenie we własnym potencjale. Dlatego ten wyjazd skierowany jest do osób ceniących sobie relaks w plenerze, aktywny wypoczynek i samoświadomość.

Podczas wyjazdu sięgamy także po następujące metody: praca z żywiołami, taniec, natural art, eco/natural coaching, treking, edukacja międzykulturowa, uważność, medytacje i kontemplacje natury – wszystko po to, by rozwinąć skrzydła i odkryć Moc w sobie.

DSCN6010aW wielu kulturach i tradycjach żywioły uznawane były za potężne moce witalne, siły leżące u podstaw całej egzystencji, z których powstaje wszystko na ziemi.

Stare tradycje plemienne uznają, iż żywioły na zewnątrz i wewnątrz powstają razem, z tego samego. Gorąco słońca i ciepło naszego serca różnią się temperaturą, ale nie istotą. Woda w oceanie nie różni się od wody, która krąży w naszym ciele. Powietrze w naszych płucach jest tym samym powietrzem, w którym szybuje jastrząb. Przestrzeń w której powstaje wszechświat a przestrzeń w naszym pokoju oraz przestrzeń, w której pojawiają się nasze myśli są tą samą przestrzenią.

DSC01589aZwiązek z żywiołami polega na tym, że zwracamy się ku czemuś potężniejszemu niż my sami, by otworzyć się na moc płynącą ze źródła życia. Otwierając nasze ciała na żywioły zaczynamy otwierać się w każdym innym aspekcie naszego życia. Dobre samopoczucie staje się niezależne od zewnętrznych okoliczności. Świat staje się potężniejszy i bardziej żywy w każdej swojej odsłonie. Gdy połączeni z żywiołami spoglądamy na gwieździste niebo nocą,  możemy poczuć ogrom i wspaniałość świata. Sami stajemy się silniejsi, bardziej otwarci, ufni i szczęśliwi.

DSC05179aŻywioły mogą reprezentować także cztery podstawowe potrzeby każdego organizmu: powietrza, wody, pożywienia (Ziemia) oraz ciepła (Ogień).

Żywioły mogą reprezentować różne jakości i aspekty:

Woda łączona jest zazwyczaj ze sferą emocji,  co tradycyjnie utożsamiane jest z kobiecością. Kiedy żywioł wody jest zrównoważony, dobrze czujemy się w swoim wnętrzu i w życiu. Płynnie i łatwo przechodzimy przez różne doświadczenia i związki, to akceptacja wszystkich sytuacji; radość i zadowolenie.

Powietrze prezentuje typ świadomości skoncentrowanej na ideach, myśleniu i intelektualnym wartościowaniu świata. Powietrze związanie jest z ciekawością i uczeniem oraz elastycznością intelektualną. Kiedy aspekt powietrza jest zrównoważony, zmartwienie i obawa ustępują miejsca zdecydowaniu.

Ziemia symbolizuje ciało fizyczne, reprezentuje praktyczną stronę ludzkiego bytu. Kiedy aspekt ziemi jest zharmonizowany, czujemy się stabilni, ugruntowani, pewni siebie. Jesteśmy zakorzenieni we własnym doświadczeniu. Niełatwo wyprowadzić nas z równowagi, nigdy nie tracimy kontaktu z tym, co naprawdę ważne.

Ogień traktowany jest jako podstawa naszej witalności, święta iskra życia, która wszystko wprawia w ruch.

Pozytywnym aspektem ognia jest zdolność tworzenia, inicjowanie projektów na każdym poziomie i realizowanie ich, a bieg temu nadaje inwencja twórcza. Z ogniem związana jest intuicja, podobnie jak entuzjazm i ekspresja. Zrównoważony żywioł ognia oznacza działania podejmowane w natchnieniu, zadowolenie z pracy i duże osiągnięcia.

Każdy człowiek jest kombinacją czterech żywiołów, przy czym zazwyczaj jeden z nich wyraźnie dominuje nad pozostałymi, decyduje o najbardziej wyrazistych cechach charakteru danej osoby. Jeżeli człowiek z jakiegoś powodu nie żyje w harmonii ze swym dominującym żywiołem, może zagubić radość i smak życia. Nie mówiąc o tym, że dramatycznie spadnie poziom jego witalności, co może otwierać bramę dla wszelkich chorób i klęsk. Tak jak ryba nie może żyć bez wody, a ptak bez swobodnego lotu, tak człowiek nie może sprzeciwiać się swojej naturze i własnym duchowym tęsknotom.

Podczas wyprawy Żywioły Madery zapraszamy do wspólnej eksploracji swojej własnej żywiołowej natury, tak, by jeszcze pełniej żyć w zgodzie ze sobą i swoim potencjałem. Zapraszamy także do wspólnego eksplorowania żywiołów natury, które otworzą nasze serca, ciała i umysły na życie w Pełni, w głębokim połączeniu ze wszechmocną, uzdrawiającą Naturą.

Inspiracja: T.W.Rinpocze “Leczenie Formą, Energią i Światłem” 

Po co jedziemy na wyspę?

– odpocząć, jak nigdy dotąd:)

– ugruntować się w swoich ciałach, czyli “zakorzenić” w życiu
– rozpalić i rozniecić swój wewnętrzny ogień
– powrócić do intuicji i zaufania
– zaczerpnąć inspirację z natury
– powrócić do spontaniczności, radości i ciekawości świata
– nabrać wiatru w żagle dla swoich celów i założeń

DSC01479a

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s