Program

Termin: 22 czerwca – 29 czerwca 2016

Dzień 1: Przelot na Maderę

Zbiórka na lotnisku w Katowicach. Przelot liniami czarterowymi do Funchal. Godzina odlotu z Katowic 11:05, przylot do Funchal godzina 17:10. Transfer do hotelu *** z widokiem na ocean, zakwaterowanie i upragniony sen.

Dzień 2: Półwysep Świętego Wawrzyńca i Quinta do Lord

Madera ma wiele twarzy. Półwysep Świętego Wawrzyńca na pewno Cię zaskoczy, mile zaskoczy. Ta najbardziej wysunięta na wschód cześć wyspy jest tak inna od bujno- zielonej jej przeważającej części.

Przepiękne czerwono-pomarańczowo-brązowo-żółte skały w kontraście w turkusem oceanu tworzą unikatowy krajobraz, który będzie nam towarzyszył w zachwycającej trasie na odcinku około 4 kilometrów. Jest to jedno z nielicznych miejsc na Maderze, gdzie można obserwować zarówno południowe jak i północne wybrzeże wyspy. Tutaj przemierzymy 2,5 godzinną, wietrzną trasę w przepięknych krajobrazach i odbędziemy pierwsze spotkanie integracyjne grupy, by lepiej się poznać i odbyć pierwsze spotkanie z mocą żywiołów.

Na koniec trasy, będąc na wybrzeżu blisko oceanu skorzystamy z  uroków plażowania. Tu wykąpiemy się w przejrzystej wodzie  malowniczej zatoczki i powitamy ocean “na własnej skórze”.

Po miło spędzonym czasie w objęciach oceanu, szybkimi łodziami popłyniemy do prywatnego portu w Quinta do Lord. Wcześniej jednak wyruszymy na wyprawę łodzią wzdłuż półwyspu, by odkryć jego niedostępne dla piechura zakątki.

Tego dnia otwieramy się na siebie i przygody! W szczególności dopieszcza nas żywioł powietrza.

Dzień 3: Funchal- Monte- Dolina Zakonnic- Câmara de Lobos

Dziś powłóczymy się po arcyciekawej stolicy Funchal i malowniczym centrum wyspy. Przejdziemy jedną z najstarszych i najbardziej klimatycznych ulic Starego Miasta – Santa Maria.  Ulica znana jest z artystycznych drzwi, które zostały wykonane przez wielu artystów niczym dzieła sztuki. Stąd też spacer ulicą przypomina wizytę w galerii sztuki współczesnej. Tutaj zanurzymy się także w egzotycznych smakach owoców, zapachach kwiatów i kolorowych warzywach dostępnych na wielkim lokalnym targowisku w centrum miasta. Tu pofolgujemy sobie do woli! Przejdziemy wzdłuż zasłanych kolorowymi kwiatami kanałów i zachwycimy się kolonialną architekturą placów.

DSC01110aNastępnie nad dachami miasta wjedziemy kolejką na wzgórze Monte, miejsca pielgrzymek wielu Maderyjczyków i turystów gdzie z wysokości około 600 m.n.p.m. można podziwiać całe miasto Funchal, rozkładające się przed nami jak amfiteatr. W Ogrodzie Tropikalnym na wzgórzu Monte poznamy zarówno endemiczne i egzotyczne rośliny sprowadzone z całego świata, ale również oryginalne i bardzo cenione (dosłownie) karpie koi. Dziś będziemy dziwić się wszystkiemu oczami dziecka!

Wiele emocji na pewno dostarczy nam zjazd wiklinowymi saniami /toboganami/ po wąskich i bardzo nachylonych ulicach Funchal na odcinku 2 km, który jest jedną z najweselszych lokalnych atrakcji. Któż bowiem z nas miał okazję jeździć na sankach wiosną?

Madeira - toboggan_runMiłośnicy gór na pewno będą zachwyceni wypadem w górskie Eira do Serrado. Z punktu widokowego położonego nad wioską Curral das Freiras (Dolina Zakonnic) można podziwiać jedną z wyższych partii wyspy. Trasa – 1 godz.

Na koniec proponujemy wizytę w malowniczej rybackiej wiosce Câmara de Lobos, gdzie poza walorami krajobrazowymi, poncha jest jedną z najważniejszych atrakcji. Zaprosimy Państwa na pokaz przygotowywania tego typowego dla Madery drinku.

camaraDzień 4: Płaskowyż Paul da Serra – Fanal

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej magicznych szlaków górskich poprowadzi nas wśród prastarych drzew lasu wawrzynowego. Majestatyczne i obrośnięte mchem tile nadają tej trasie tajemniczości. Przepiękne widoki, las rozpościerający się aż po horyzont i endemiczna maderska flora na każdym kroku oczarowują miłośników natury.

Każdy kilometr tej trasy górskiej, to kolejna porcja pozytywnej energii.

Uwieńczeniem mile spędzonego dnia będzie kąpiel w naturalnych basenach utworzonych przez wulkaniczną lawę w miejscowości Porto Moniz. Gwarantowane emocje i zabawa!

PMoniz

Dzień 5: 25 wodospadów i najwyższe klify Europy

Rabaçal – Risco – 25 fontes – Cabo Girão

Trasa zaczyna się na płaskowyżu Paúl da Serra położonym wysoko w górach. To właśnie w tym miejscu, wrzośce – typowa roślinność występująca na tej wysokości, wyłapując wilgoć z chmur dając początek wielu lewadom na Maderze. Podczas tego dnia wyprawy będziemy mieli okazję przejść wzdłuż dwóch kanałów – lewad.

Madeira_Paul_da_SerraPierwsza lewada to jedna z najstarszych na Maderze  – Risco, poprowadzona jest na wysokości około 1000 m.n.p.m. Uwieńczeniem tej około kilometrowej trasy jest 200 metrowy imponujący wodospad. A jeżeli dopisze nam szczęście, to spotkamy tam również endemiczną ziębę maderską.

Pełen tajemniczości i magii tunel utworzony z wrzośców, pluskające pstrągi, wilgotny mech to tylko parę atrakcji, które napotkamy spacerując wzdłuż drugiej lewady prowadzącej nas do jeziorka 25 źródeł. To właśnie tutaj woda wyłapana przez wrzośce na płaskowyżu znajduje swoje ujście wypryskując radośnie z okolicznych skał. Według legendy, odkrywca tego miejsca naliczył właśnie 25 małych wodospadów. Czy rzeczywiście jest ich tyle, przekonasz się sam/a już na miejscu.

Dzień 6: Delfiny – Wieloryby – Christo Rei – Garajau

Dziś czas na odpoczynek i plażowanie. Początek dnia zaczniemy leniwie. Będzie okazja, aby zrelaksować się przy szumie oceanu, a przy okazji spotkać ławicę delfinów lub wielorybów. Między innymi takie atrakcje zapewni nam 3 godzinny rejs komfortowym katamaranem wzdłuż wybrzeża Madery.

Madeira-Dolphin-and-Whale-Watching-507Potem czas wolny w Funchal przeznaczony na posiłek, zakupy, kawę i inne przyjemności.

Drugą cześć dnia zaczniemy od …. brazylijskich klimatów, czyli punktu widokowego przy pomniku Jezusa w Cristo Rei. Stąd zjedziemy kolejką w dół na kamienistą plażę usytuowaną u podnóży bajkowej skały przypominającej łeb ogromnego zwierzęcia. Wspólnie zastanowimy się co to za stwór…  Na dole czeka już na nas kamienista plaża z krystalicznie czystą wodą, będącą częścią Wodnego Rezerwatu Przyrody w Garajau.  Tu oddamy się słodkiemu lenistwu i kontemplacji natury.

cristo

DSC08134aDzień 8: Encumeada – Pico Ruivo  – Achada da Teixeira

Trasa tekkingowa wymagająca dobrej kondycji fizycznej, w nagrodę oferująca przepiękne widoki na najwyższy łańcuch górski Madery. Szlak ma swój początek w sercu wyspy, Encumeada, na wysokości 1007 m n.p.m. Potem będzie już tylko wyżej. Zanim dojdziemy na najwyższy szczyt wyspy Pico Ruivo, położony na wysokości 1864 m.n.p.m. będziemy musieli pokonać kilka wzniesień i zejść.

pico ruivoTo tutaj bardzo często jest obserwowany fenomen atmosferyczny, popularnie nazywany “efektem przepływających chmur”, zapewniający unikalne i niezapomniane wrażenia i doznania. Po zdobyciu najwyższego szczytu czeka nas wielka feta.

DSC05829aDzień 8: Wylot z Madery

Wylot z Funchal liniami czarterowymi o godzinie 17:50, przylot do Katowic o godzinie 23:55. Pożegnanie z wyprawą Żywioły Madery.

—————

W czasie wyjazdu będziemy prowadzić aktywności pogłębiające nasz kontakt z naturą. W tym – miedzy innymi –  przynoszący ogromne rezultaty nature coaching, który pozwoli na dotknięcie swoich zasobów, wyciszenie umysłu, oczyszczenie ciała, ugruntowanie i osadzenie we własnym potencjale. Dlatego ten wyjazd skierowany jest do osób ceniących sobie relaks w plenerze, aktywny wypoczynek i samoświadomość, które chcą podnieść jakość swojego życia i zadbać o energię.

Advertisements